Skośnik buraczak.
Zagrożenie w uprawie buraka cukrowego

Skośnik buraczak to motyl składający jaja na buraku cukrowym. Dla roślin najgroźniejsze są larwy żerujące na główce rośliny oraz ogonkach liściowych. Powodowane przez nie uszkodzenia powodują osłabienie transportu asymilatów z liści do korzenia, przyspieszają więdnięcie liści oraz uszkodzenia mechaniczne, które stanowią otwartą bramę do wystąpienia infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Straty

W wyniku żerowania larw skośnika buraczaka może dojść do wczesnego zamierania roślin, gnicia korzeni na polu oraz po zbiorze i spadku plonu cukru o około 30%.

Podejmowanie decyzji o zabiegu

Decyzja o wykonaniu zabiegu insektycydowego powinna być poparta wcześniejszymi obserwacjami. Najczęściej są one przeprowadzane przez służby surowcowe cukrowni. Jego obecność dotychczas potwierdzono w województwie dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i zachodniopomorskim. Zabieg insektycydem powinien być wykonany w oparciu o obserwacje nalotu motyli. Odławia się je za pomocą odpowiednich pułapek feromonowych. Zabieg należy wykonać 30 dni po pierwszym odłowie motyli.

Zwalczanie

Do stosowania w buraku cukrowym skośnika buraczaka został dopuszczony insektycyd Coragen 200 SC w dawce 0,1 l/ha stosowany łącznie z adiuwantem Ento Maxx® pH¯ Premium

Coragen 200 SC

  • zawiera zawiera chlorantraniliprol – dotychczas niestosowany
    mechanizm działania w buraku cukrowym (brak odporności),
  • działa bardzo długo (czas działania w badaniach wynosił 30 dni),
  • w roślinie działa wgłębnie i systemicznie.

Ento Maxx® pH¯ Premium

  • przygotowuje w optymalny sposób ciecz roboczą dla Coragen,
  • dzięki właściwej bazie olejowej ułatwia insektycydowi wnikanie,
  • niweluje wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych dla insektycydu,
  • ogranicza znoszenie poza obszar chroniony.

Mieszanina jest czasowo dopuszczona w okresie od 15 czerwca do 15 września 2023

Skuteczne rozwiązanie problemu

Przygotowanie cieczy roboczej

Zabiegi należy wykonywać przy wydatku cieczy roboczej 150-200 l/ha. W pierwszej kolejności do cieczy należy dodać adiuwant Ento Maxx® pH¯ Premium. Jego dawka to 1,5 l/ha. Następnie należy dodać odmierzoną ilość Coragen 200 SC. Do cieczy nie należy dodawać nawozów dolistnych, fungicydów, preparatów miedziowych, stymulatorów wzrostu, preparatów bakteryjnych i innych dodatków. Stosowanie Coragen w mniejszej dawce niż zalecana nie gwarantuje wysokiej skuteczności i długości działania. Stosowanie Coragen bez adiuwanta Ento Maxx® pH¯ Premium daje niższą skuteczność działania (w okolicach 70%) i może nie zabezpieczać korzeni przed wystąpieniem zgnilizn w okolicach zbiorów. Stosowanie innych adiuwantów, takich jak kondycjonery, zakwaszacze, surfaktanty i adiuwanty organosilikonowe osłabia działanie insektycydu.

Najnowsze wpisy

Subskrybuj nasz kanał doradczy na YouTube

Sklep AGROMIX

Kup adiuwanty Premium już teraz