Innowacyjne
Adiuwanty

Efektywna
Produkcja

Skuteczność działania środków ochrony roślin zależy od ilości substancji aktywnej, która jest w stanie dotrzeć ze zbiornika opryskiwacza do miejsca jej działania – chwastu, szkodnika lub w miejsce występowania choroby. Wydajność tego procesu silnie ogranicza wiele czynników związanych z właściwościami i stanem zwalczanego agrofaga, przebiegiem warunków pogody oraz przygotowaniem i aplikacją cieczy opryskowej.

Niekorzystne oddziaływanie jednego lub kilku takich czynników prowadzi do dużych strat stosowanych substancji aktywnych i znacznego pogorszenia skuteczności zabiegów. Badania wykazują, że nawet w korzystnych warunkach, do miejsca działania w komórkach roślinnych dociera zaledwie 2–10% zastosowanej dawki. Stosowanie adiuwantów może ten stan zdecydowanie poprawić.

Adiuwanty usprawniają proces dostarczania substancji aktywnej do miejsca działania. Dobrej jakości produkty spełniają tę rolę, począwszy od przełamywania barier związanych z wysoką twardością wody w zbiorniku opryskiwacza, poprzez ułatwienie dotarcia kropel opryskowych do zwalczanego obiektu, ułatwienie zatrzymania się na nim, dobre zwilżenie powierzchni oraz wniknięcie substancji aktywnej, skończywszy na przemieszczeniu jej do miejsca działania w zwalczanym obiekcie.

Wadą tradycyjnie stosowanych adiuwantów, w skład których wchodzi zwykle tylko jeden składnik funkcjonalny (surfaktant, olej albo nawóz amonowy), jest wąski i tym samym ograniczony zakres działania.

Idealnym rozwiązaniem jest więc łączenie odpowiednio dobranych składników adiuwantowych o różnym zakresie działania w jedną formulację. Taki wielokomponentowy adiuwant jest w stanie zabezpieczyć stosowany środek ochrony roślin jednocześnie przed kilkoma czynnikami ograniczającymi jego działanie.

Intensywne prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez AGROMIX przy ścisłej współpracy z wieloma jednostkami naukowymi, a zwłaszcza Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, Instytutem Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa oraz Instytutem Ochrony Roślin, zaowocowały powstaniem nowatorskich adiuwantów all-in-one, skutecznie eliminujących najważniejsze czynniki ograniczające skuteczność środków ochrony roślin. Ich innowacyjny charakter wynika m.in. z unikalnego doboru komponentów, takich jak np. bufor pH, humektanty czy filtry promieniowania UV. Komponenty te dotychczas nie występowały w standardowych produktach, jednak dzięki oryginalnemu „know-how” udało się je włączyć do nowej linii produktowej.

Wielofunkcyjne adiuwanty all-in-one eliminują konieczność kłopotliwego doboru i dodawania do zbiornika opryskiwacza pojedynczych składników oraz gwarantują działanie agrochemikaliów na wysokim poziomie w zróżnicowanych warunkach biologicznych, pogodowych i technicznych. Korzystny wpływ adiuwantów wielofunkcyjnych ujawnia się zwłaszcza w przypadku występowania gatunków chwastów mniej wrażliwych, bardziej wyrośniętych, przy jednocześnie występującej niskiej temperaturze i wilgotności powietrza, suszy glebowej, a także przy stosowaniu do oprysku wody twardej.

Adiuwanty linii Premium cechują się większą skutecznością niż ich formulacje wyjściowe oraz posiadaniem wbudowanego komponentu ograniczającego znoszenie cieczy roboczej. Wyróżniają też jeszcze lepszy profil toksykologiczny (całkowity brak toksyczności dla ryb i pszczoły miodnej) oraz wysoka biodegradowalność formulacji.

Ich polepszone możliwości zwiększania skuteczności herbicydów, fungicydów i insektycydów zostały potwierdzone w licznych doświadczeniach polowych prowadzonych przez niezależne jednostki badawcze: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Dlaczego warto stosować adiuwanty?

Korzyści dla środowiska:

  • znacząco więcej substancji aktywnej we właściwym miejscu działania, co oznacza mniejsze zanieczyszczenie gleby, cieków wodnych, wód otwartych i gruntowych,
  • mniejsze znoszenie cieczy roboczej poza obszar chronionych upraw, co ogranicza skażenie upraw sąsiadujących i środowiska naturalnego, w tym obszarów zamieszkanych przez ludzi,
  • zmniejszenie problemu wymywania środków do wód gruntowych – szczególnie w przypadku herbicydów doglebowych,
  • niższe zużycie środków ochrony roślin, mniejsza częstotliwość zabiegów,
  • bezpieczeństwo dla środowiska, zapylaczy i organizmów pożytecznych oraz łatwa biodegradowalność (substraty pochodzenia roślinnego).

Główne korzyści dla użytkowników:

  • znacznie wyższa skuteczność zabiegów ochrony roślin,
  • mniejsze ryzyko powstawania odporności agrofagów,
  • mniej „chemii” na polach i pozostałości pestycydów w plonach,
  • wyższe plony,
  • lepsza jakość produkowanej żywności i pasz,
  • większa opłacalność i zrównoważenie gospodarowania.

Korzyści dla konsumentów:

  • bezpieczniejsza żywność,
  • zdrowsze środowisko naturalne i woda,
  • mniejsze straty w produkcji rolnej – lepsze wykorzystanie zużywanych w rolnictwie zasobów.

Subskrybuj nasz kanał doradczy na YouTube

Sklep AGROMIX

Kup adiuwanty Premium już teraz