Jak poradzić sobie bez triflusulfuronu metylu (Safari® 50 WG itp.) w kolejnych latach Lukasz Kownacki Atpolan 883513741 Podlaskie Nasiona

Jak poradzić sobie bez triflusulfuronu metylu (Safari® 50 WG itp.) w kolejnych latach

Ochrona buraka cukrowego bez triflusulfuronu metylu

Wycofanie triflusulfuronu metylu (Safari® 50 WG itp.) jest dla wielu plantatorów niespodziewaną informacją. Tym bardziej, że po sierpniu 2024 nie można już go legalnie stosować. Na szczęście dla naszych klientów podjęliśmy pierwsze kroki do zwalczania chwastów z pominięciem tego herbicydu. Już w 2020 roku jako AGROMIX zleciliśmy Stacji Terenowej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin do badań pierwszą kombinację herbicydową nie zawierającą truflusulfuronu metylu oraz fenmedifamu. Doświadczenia były wykonywane pod okiem dr Wojciecha Miziniaka – specjalisty o wieloletnim doświadczeniu w ochronie herbicydowej buraków cukrowych.      

Pojawiające się plotki o możliwym wycofaniu ze stosowania triflusulfuronu metylu skłoniły nas do opracowania nowego programu herbicydowego, bazującego na naszych wcześniejszych doświadczeniach. Celem było uzyskanie pełnej skuteczności zwalczania podstawowych chwastów dwuliściennych przy umiarkowanych dawkach i kosztach ochrony.

Mieszanina herbicydowa jest dodatkowo pozbawiona fenmedifamu, który jest zagrożony wycofaniem.

Skład chemiczny programu ochrony

Program herbicydowy składał się ze wszystkich dostępnych na tamten czas herbicydów:

  • lenacylu,
  • metamitronu,
  • dimetanamidu-P,
  • chinomeraku,
  • etofumesatu
  • chlopyralidu.

 

Całość bazuje na adiuwancie olejowym Atpolan® Bio 80 EC Premium w dawce 1,5 l/ha w każdym zabiegu. Taka dawka adiuwanta ma już od pierwszego zabiegu w maksymalnym stopniu umożliwić wykorzystanie herbicydów.

HerbicydI zabiegII zabiegIII zabieg
Oblix 500 SC 0,33 l/ha0,33 l/ha0,33 l/ha
Venzar 500 SC/Iridion 500 SC0,2 l/ha0,2 l/ha0,2 l/ha
Goltix 700 SC/Metafol Pro0,5 l/ha0,5 l/ha0,5 l/ha
Tanaris0,2 l/ha0,3 l/ha0,3 l/ha
Cliophar/Lontrel/Vivendi0,1 l/ha0,1 l/ha0,1 l/ha
Atpolan Bio 80 EC Premium1,5 l/ha1,5 l/ha1,5 l/ha
Jak poradzić sobie bez triflusulfuronu metylu (Safari® 50 WG itp.) w kolejnych latach Lukasz Kownacki Atpolan 883513741 Podlaskie Nasiona

Wskazówki techniczne do programu ochrony

Oprócz mieszany herbicydowej ważne są inne parametry zabiegów jak wielkość kropli czy pora dnia. Najwyższe skuteczności zabiegów osiąga się łącząc jednocześnie kilka czynników. Do zabiegów należy stosować rozpylacze dające drobne do średnich krople, wydatek cieczy roboczej do 200 l/ha (bardzo korzystnie jest stosować w zakresie 100 – 150 l/ha przy zachowaniu odpowiedniej wielkości kropli). Zabieg należy wykonywać na suche chwasty bez rosy w godzinach porannych do około 13:00.

Częstym błędem jest wykonywanie zabiegów po zachodzie słońca – większość siewek chwastów dwuliściennych  w nocy zamyka liścienie i przez to drastycznie spada potencjalna powierzchnia chwastu na której mogą zatrzymać się krople cieczy roboczej. 

Zabiegi herbicydowe należy wykonać w fazie liścieni komosy. Do określenia wschodów komosy najkorzystniej jest codziennie monitorować plantację z uwzględnieniem ciepłych miejsc, w których możemy obserwować jako pierwsze. Pozwala to na uzyskanie wyższej skuteczności, a także lepsze dopasowanie aplikacji do aktualnej sytuacji na polu.

Wdrożenie praktyczne programu ochrony

Opisany powyżej program herbicydowy jest obecnie sprawdzany na polach produkcyjnych.

W 2022 roku była to jedna lokalizacja, natomiast w 2023 r był już testowany w sześciu lokalizacjach. W każdej z nich osiągnięto pełną skuteczność zwalczania komosy białej, szarłatu szorstkiego i chwastnicy jednostronnej. Obserwacje wskazują, że nasz program w pełni zwalcza samosiewy rzepaku jednak chcemy się nadal przyglądać temu chwastowi przed udzieleniem pełnej rekomendacji. W większości lokalizacji ochrona zakończyła się na trzech zabiegach. W dwóch wykonano czwarty zabieg na wtórne wschody rzepaku oraz fiołka polnego w warunkach suszy.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami technicznymi – https://agromix.com.pl/kontakt/

Opracował: Adam Wachowski – Ekspert techniczny AGX Labs Skuteczne Doradztwo

Najnowsze wpisy

Skośnik buraczak to motyl składający jaja na buraku cukrowym. Dla roślin najgroźniejsze ...

Subskrybuj nasz kanał doradczy na YouTube

Sklep AGROMIX

Kup adiuwanty Premium już teraz