Zwalczanie chwastów – Jak robić to skutecznie?

Chwasty to utrapienie każdego rolnika i ogrodnika, a walka z nimi nierzadko przypomina walkę z wiatrakami. Stosowane metody nie zawsze bowiem przynoszą oczekiwane efekty, więc trudno się dziwić, że poszukiwane są stale nowe sposoby zwalczania chwastów. Zobaczmy, które z tych metod są warte szczególnej uwagi i jak można sprawić, że zabiegi zwalczania chwastów będą skuteczne.

Dlaczego zwalczanie chwastów jest konieczne?

Chwasty to rośliny, które doskonale rosną nawet w trudnych warunkach glebowych, temperaturowych i wilgotnościowych. Nie przeszkadza im zatem gleba słabo zasobna w składniki odżywcze, niska temperatura otoczenia oraz niedobór czy nadmiar wody. W związku z tym doskonale się rozwijają i w przypadku, gdy rosną na polach uprawnych bardzo łatwo mogą przyćmić swoim rozmiarem uprawiane rośliny, znacznie ograniczając im dostęp do światła. W dodatku chwasty rosnąc wyciągają z gleby składniki odżywcze, więc rośliny, dla których były one przeznaczone, mają znacznie utrudniony dostęp do nich. Wszystko to sprawia, że niepożądane rośliny znacznie łatwiej rozrastają się na polach i są ekspansywne na tyle, że uprawiane rośliny są słabsze, mniej rozwinięte i w efekcie dają znacznie mniejszy plon. Obecność chwastów wpływa zatem nie tylko na stan uprawianych roślin, ale również na opłacalność uprawy, więc nic dziwnego, że wszyscy rolnicy chcą pozbyć się tych roślin ze swoich pól.

Z chwastami walczą również ogrodnicy, którzy walkę z chwastami toczą w przydomowych ogródkach, chroniąc przed nimi swoje rośliny ozdobne oraz grządki z warzywami i owocami. Ich walka odbywa się na zdecydowanie mniejszą skalę, ale cel jest podobny – zwalczyć chwasty rosnące w ogrodzie i zapewnić pożądanym roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. W grę wchodzą również kwestie estetyczne, gdyż obecność chwastów pomiędzy roślinami ozdobnymi nie wygląda dobrze i z pewnością nie dodaje ogrodowi urody.

Metody usuwania chwastów

Jedną z najstarszych metod walki z niepożądanymi roślinami jest odchwaszczanie mechaniczne czyli pielenie. Jest to sposób skuteczny, ale bardzo czasochłonny i wymagający dużych nakładów pracy. Można z powodzeniem stosować tę metodę usuwania chwastów na niewielkim areale, np. na grządkach warzywnych w przydomowy ogrodzie, ale ręczne wyrywanie chwastów na dużym polu uprawnym byłoby raczej nieskuteczne. Wymagałoby bowiem zatrudnienia dużej liczby osób, które przez wiele godzin metodycznie usuwałyby chwasty wraz z ich systemami korzeniowymi. Koszty takiego przedsięwzięcia byłyby więc ogromne, a efekt niekoniecznie byłby w pełni zadowalający. Jest bowiem wielce prawdopodobne, że zanim zostałoby oczyszczone całe pole, to już można byłoby zaczynać pielenie od początku, gdyż pojawiłyby się nowe chwasty.

Znacznie skuteczniejszą metodą zwalczania chwastów jest stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. To preparaty, których zadaniem jest zwalczanie chwastów czyli niszczenie roślin niepożądanych w danym miejscu, a jednocześnie pozostawienie bez uszczerbku roślin, na których nam zależy. Dla skuteczności tej metody najistotniejsze jest zatem dobranie odpowiedniego środka ochrony roślin do gatunków chwastów. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, to zamiast oczekiwanego efektu w postaci pola wolnego od chwastów z pięknie rozwijającymi się uprawianymi roślinami, zobaczymy pole z marniejącymi siewkami. Koniecznie należy więc odpowiednio dobrać właściwe środki ochrony roślin czyli herbicydy.

Jak wybrać odpowiednie herbicydy?

Przeglądając ofertę rynkową herbicydów można poczuć się nieco zagubionym. Preparatów jest bowiem bardzo dużo, a jak już wcześniej wspomniano, wybór odpowiedniego preparatu jest kluczowy dla ich skuteczności. Zanim więc zostanie zakupiony konkretny preparat na chwasty, trzeba zapoznać się z tematem nieco bliżej. Najważniejsza jest wiedza na temat tego, jakie chwasty chcemy zwalczać.

Główny podział mówi, że możemy podzielić je na chwasty dwuliścienne i chwasty jednoliścienne. Do tych pierwszych należą między innymi trawy oraz takie popularne chwasty jak: miotła zbożowa, perz właściwy, chwastnica jednostronna, owies głuchy, stokłosa żytnia. Do ich zwalczania używane są herbicydy nazywane również gramicydami. Natomiast wśród chwastów dwuliściennych, dla których charakterystyczne jest wytwarzanie dwóch liścieni dominują takie gatunki jak: komosa biała, rdest ptasi, rumian, przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, żółtlica drobnokwiatowa, tobołki polne, chaber bławatek, fiołek polny, jasnota purpurowa, mniszek lekarski, przetaczniki, tasznik pospolity i wiele innych.

Chwasty możemy również podzielić ze względu na czas ich życia. Są wśród nich zatem chwasty jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Te pierwsze cały cykl wegetacji przechodzą w ciągu jednego sezonu, a rozmnażają się poprzez rozsiewanie się nasion. To najliczniejsza grupa chwastów, a do walki z nimi nadają się zarówno dolistne, jak i doglebowe środki ochrony roślin. Nieco mniej liczne są chwasty dwuletnie, u których zimuje część podziemna. Walka z nimi jest nieco łatwiejsza, gdyż ze względu na wydłużony cykl życia można je spotkać głównie w uprawach wieloletnich. Trzecią grupę stanowią natomiast chwasty wieloletnie takie jak np. mniszek lekarski, które po pierwszym owocowaniu nie giną, ale nadal rozrastają się i zagrażają uprawom. Są one bardzo trudne do zwalczania i czasem herbicydy trzeba stosować kilkukrotnie, by uzyskać pożądany efekt.

Oprócz wiedzy na temat rodzaju chwastów, które mają być zwalczane, przed zakupem herbicydów należy również zastanowić się, czy mają to być herbicydy doglebowe czy też herbicydy podawane dolistnie. Wiele zależy od tego, na jakim etapie rozwoju będą znajdować się rośliny w chwili wykonywania oprysku. Na początku sezonu, gdy rośliny znajdują się we wczesnych fazach rozwojowych dobrze działają herbicydy doglebowe. Wnikają one w głąb gleby i niszczą system korzeniowy chwatów, dzięki czemu udaje się skutecznie usunąć chwasty, zanim wyciągną one potrzebne składniki odżywcze z gleby. Takie działanie jest szczególnie skuteczne na chwasty dwuletnie i wieloletnie, których część podziemna znajduje się w glebie. Nieco mniejszą skuteczność wykazują one w zwalczaniu chwastów jednorocznych, gdyż z początkiem okresu wegetatywnego nie zawsze nasiona zaczynają już kiełkować, więc środki na chwasty nie mogą do nich dotrzeć. W takich przypadkach znacznie skuteczniejsze może być podanie preparatów dolistnych. Należy jednak pamiętać, że im szybciej zostaną one podane, tym szybciej ich usunięcie będzie miało korzystny wpływ na uprawiane rośliny.

Jak stosować opryski na chwasty?

Wybór odpowiedniego preparatu do walki z chwastami jest bardzo istotny dla skuteczności jego działania, ale nie mniej ważny jest właściwe wykonanie zabiegu opryskiwania. Bardzo ważne są odpowiednie warunki atmosferyczne czyli właściwa temperatura, wilgotność powietrza oraz obecność wiatru.

Najlepszym czasem na stosowanie preparatów chwastobójczych jest wczesny wieczór, gdy rosa jeszcze nie zdążyła pokryć liści lub ranek, gdy rośliny już nie są nią pokryte. Przed opryskiem należy jednak sprawdzić temperaturę, gdyż nie powinno się wykonywać oprysków, gdy temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza. Niezbędna jest również pogoda bezwietrzna, bo dzięki temu będzie można mieć pewność, że opryski trafiły na pewno na ten obszar, na którym nam zależało.

Po wyborze odpowiedniej pory należy przygotować roztwór do oprysków. Musi on być przygotowany zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta na opakowaniu. Warto również pamiętać, by zabieg ten wykonywać z zachowaniem bezpieczeństwa, najlepiej w rękawiczkach, by stosowany produkt nie miał kontaktu ze skórą. Warto sprawdzić dokładne dawkowanie oraz warunki, od których ono zależy. Niektóre herbicydy są mniej skuteczne, gdy woda ma nieodpowiedni odczyn pH lub zbyt dużą twardość, dlatego często stosuje się adiuwanty do herbicydów. Adiuwanty to preparaty, które poprawiają właściwości fizykochemiczne cieczy roboczej, dzięki czemu znacząco poprawiają przyczepność kropel herbicydu do liści, ułatwiają wnikanie substancji czynnej do komórek roślinnych oraz zapobiegają powstawaniu piany, co znacznie ułatwia napełnianie opryskiwacza cieczą. Dzięki takim właściwościom adiuwanty nie tylko pozwalają poprawić skuteczność działania herbicydów, ale również zmniejszyć wielkość stosowanej dawki.

Herbicydy a środowisko naturalne

Wysoka skuteczność działania herbicydów sprawia, że są to niezbędne środki ochrony roślin, które stosuje się powszechnie w gospodarstwach rolnych. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, jak wpływają one na stan środowiska naturalnego oraz lokalnego ekosystemu. Pytania te nie są bezpodstawne, gdyż przez lata do walki z chwastami stosowane były przeróżne środki chemiczne, które w znacznym stopniu doprowadziły do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Na szczęście nauka poszła do przodu i znacznie wzrosła świadomość producentów i finalnych użytkowników tych środków, dzięki czemu współczesne herbicydy są zdecydowanie bezpieczniejsze dla środowiska niż preparaty stosowane lata temu. Nie ma w nich niebezpiecznych składników takich jak rtęć czy

Wspomniane wyżej adiuwanty również produkowane są z uwzględnieniem potrzeb środowiska i można znaleźć też naturalne adiuwanty, które zawierają składniki pochodzenia naturalnego. Zamiast olejów pochodzących z ropy naftowej, stosowane są oleje roślinne, a ich stosowanie jest w pełni bezpieczne dla pszczół. Wielu producentów takie produkty oznacza dodając w nazwie preparatu przedrostek BIO.

Jednym słowem, jeśli chcemy pozbyć się chwastów z pól kukurydzy, upraw rzepaku czy zbóż, a jednocześnie chcemy zadbać o środowisko naturalne, to nie musimy usuwać chwastów poprzez pielenie, ale z powodzeniem możemy zastosować współczesne agrochemikalia. Nie należy zatem bać się tych środków i warto stosować herbicydy wszędzie tam, gdzie chcemy skutecznie zwalczyć chwasty. Pamiętajmy jednak, że zwalczanie chwastów będzie tym lepsze, im lepiej dobierzemy odpowiedni środek do gatunku usuwanych chwastów. Zawsze więc należy dokładnie zapoznać się z informacją producenta na temat rodzaju chwatów, które będzie on zwalczać, bo tylko wtedy nasze działania przyniosą oczekiwane efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *