Język

Atpolan Soil Maxx niezastąpiony przy zabiegach doglebowych w rzepaku!

Obecne realia wymagają od producentów rolnych osiągnięcia maksymalnej skuteczności zabiegów herbicydowych wykonywanych w rzepaku ozimym. Każda dodatkowa „poprawka” wiąże się z dodatkowym nakładem na herbicydy oraz wykonanie zabiegu. Dzięki szerokiej ofercie herbicydów na rynku można skomponować skuteczną mieszaninę zbiornikową, a przez zastosowanie adiuwantu Atpolan Soil Maxx można podnieść skuteczność i wydłużyć czas działania. Herbicydy doglebowe stosowane w uprawie rzepaku mają nie łatwe zadanie. Zabiegi herbicydowe często są wykonywane w warunkach suszy glebowej. W takich warunkach herbicydy zatrzymują się w wierzchniej warstwie gleby i nie penetrują gleby oraz nie rozmieszczają się w niej równomiernie. Są narażone na przenoszenie wraz z wiatrem w warunkach występującej erozji wietrznej, która coraz częściej występuje w okresie wschodów roślin uprawnych. Ponadto herbicydy są narażone na przemieszczanie w głąb profilu glebowego podczas intensywnych opadów oraz na rozpad pod wpływem promieniowania świetlnego (fotoliza).

Atpolan Soil Maxx działa wielokierunkowo

Atpolan Soil Maxx to adiuwant o wielokierunkowym działaniu przeznaczony do agrochemikaliów o działaniu doglebowym, stosowanych przed wschodami rośliny uprawnej. Dzięki opatentowanemu składowi bardzo dobrze penetruje profil glebowy w obszarze 0 – 5 cm. Pozwala to na równomierne rozłożenie herbicydu i ułatwia jego pobieranie przez kiełkujące nasiona chwastów. Ponadto, poprzez wniknięcie herbicydu w wierzchnią warstwę gleby ograniczeniu ulega fotoliza, a także przemieszczanie herbicydu wraz z przenoszonymi przez wiatr cząstkami gleby. Dzięki dodatkowi wysoko rafinowanego oleju mineralnego w składzie adiuwantu Atpolan Soil Maxx znacząco spada przemywanie herbicydu wgłąb profilu glebowego. Maksymalizuje to skuteczność herbicydu, a także ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne i fitotoksyczność dla roślin uprawnych, która może wystąpić po silnych opadach deszczu.

Adiuwanty w badaniach IUNiG

IUNiG przyjrzał się wpływowi adiuwantów na ograniczanie przemywania, a także na skuteczność herbicydów w wyniku zastosowania adiuwantów. Wpływ adiuwantu na przemywanie wykonano w warunkach stymulowanego deszczu. Stwierdzono, że Atpolan Soil Maxx znacząco ogranicza przemieszczanie herbicydu wgłąb profilu glebowego.

Ocena przemywania metazachloru – gleba piasek gliniasty

przemywanie adiuwanty

Dobry adiuwant nie tylko ogranicza przemywanie, ale też wpływa na wzrost skuteczności chwastobójczej. W badaniach IUNiG potwierdzono wzrost skuteczności herbicydu dzięki zastosowaniu Atpolan Soil Maxx. Wzrost skuteczności zanotowano w okresie oceny jesiennej oraz wiosennej.

Ocena łącznego stosowania herbicydu Butisan 400 SC (metazachlor) z adiuwantami doglebowymi w uprawie rzepaku ozimego 2016/2017 – ocena jesienna

zwalczanie chwastow w rzepaku

 

Zastosowanie adiuwantu Atpolan Soil Maxx z herbicydem Butisan 400 SC przyczyniło się do wyższej skuteczności metazachloru, dzięki czemu uzyskano wyższy plon rzepaku ozimego. Badania wykonano w sezonie 2016/2017.

Ocena łącznego stosowania herbicydu Butisan 400 SC (metazachlor) z adiuwantami doglebowymi w uprawie rzepaku ozimego 2016/2017 – ocena wiosenna

wplyw adiuwantu na plon